Július 27-én - vasárnap - ünnepeljük templomunk búcsúnapját

2025.07.23

Július 27-én - vasárnap - ünnepeljük templomunk búcsúnapját. 11 órakor szentmise lesz, majd 19 órakor "Klasz.Film.Zene" címmel a Harmónia vonósnégyes hangversenye a templomban.

Szent Mária Magdolna

Az Úr feltámadásának első tanújára, az "apostolok apostolára", a megtérő bűnös nők, az orvosok és gyógyszerészek, a haldoklók, a foglyok, a borászok, a fodrászok és a parfümkészítők védőszentjére emlékezünk. Szent Mária Magdolna liturgikus ünnepét július 22-én tartjuk.

Szent Mária Magdolna liturgikus ünnepe a katolikus egyházban minden évben július 22-én van. Ez idén keddre esik, hétköznapra. Ilyenkor az ünnepnapot követő vasárnap tartják meg.

Miért nem a szent napján van a templom ünnepe, hanem vasárnap?

Ennek elsősorban gyakorlati, lelkipásztori és liturgikus okai vannak:

1. A vasárnap központi szerepe: Vasárnap a kereszténység legfontosabb napja, Jézus feltámadásának emléknapja, amely elsőbbséget élvez minden más emléknappal szemben. Emiatt a legtöbb hívő vasárnap vesz részt misén, így egy közösség számára kiemelt esemény, például a templom búcsúja vagy védőszentjének ünnepe is ekkor válik a legmegélhetőbbé.

2. Gyakorlati szempontok: A hétköznapi ünnepnapokon a híveknek gyakran dolgozniuk kell, emiatt kevesebben tudnának részt venni a liturgián és a közös ünnepségen. A vasárnap viszont sokak számára szabadnap, így az egyházközség nagyobb részét tudja megszólítani az ünnepség.

Tehát a védőszent ünnepének vasárnapra helyezése lehetőséget ad arra, hogy a hívek minél nagyobb számban, közösen, a hét legfőbb liturgikus napján ünnepelhessenek. Ezáltal a közösség hitéletében fontos esemény méltó módon és széles körű részvétellel valósulhat meg.

A régi magyar falvakban a templombúcsú volt az év egyik legnagyobb eseménye, amely vallási, közösségi és világi ünnep egyszerre volt. A templom védőszentjének ünnepéhez kapcsolódó búcsú során az egész falu részt vett a misén, majd ezt követően kezdődött a közös vendégség, mulatság, vásár, gyakran több napon át tartó eseménysorozat. Ilyenkor hazalátogattak a faluból elszármazott hozzátartozók is, és a település apraja-nagyja együtt ünnepelt; ez a közösségi esemény sok tekintetben a mai falunap előzménye, őse volt.

A templombúcsúhoz világi programok, árusok, körhinták, táncmulatságok, vendéglátás is kapcsolódott – ezek a mai falunapok programjaival is sok hasonlóságot mutatnak. Sok helyen ma is tudatosan egybe szervezik a templom búcsúját és a falunapot, hogy egyszerre tarthassák meg a vallási eseményt és a közösségi, szórakoztató programokat, például Muzslyán vagy Firigyházán is így történik ez.

Régen a templombúcsú volt a falunap szerepét betöltő legfontosabb közösségi esemény, és sok helyen ma is együtt rendezik meg a kettőt.